Co byste měli vědět o našich táborech

Všeobecně o našich koňských táborech
a jezdeckých kurzech

Dle vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj i Ministerstva průmyslu a obchodu v souladu se zákonem 

111/2018 Sb. Zákon, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb. nelze poskytovat tábory aniž by subjekt byl cestovní kanceláří. Touto cestou jsme se nechtěli vydat, proto bude poskytovatelem služby naše občanské sdružení - spolek HIPO Koryčany, z.s. 

Nadále budou tábory zajištěny v prostorách Hipocentra Koryčany, v.o.s. 

Jezdecký výcvik bude i nadále poskytován odpovědnými vedoucími, trenéry a cvičiteli 

Kádr vedoucích letních táborů se v podstatě nebude měnit, opět se můžete setkat se svými vedoucími. 

Místo konání: HIPOCENTRUM Koryčany, okres Kroměříž, jižní Morava, 50 km od Brna, 50 Km od Zlína

 VÍCE A NAŠEM JEZDECKÉM A SPORTOVNÍM AREÁLU SE DOZVÍTE ZDE:

 

ORGANIZÁTOR TÁBORŮ HIPO Koryčany, z.s., Smetanova 569, 76805 KORYČANY, IČ 658280097

 

Ubytování V AREÁLU HIPOCENTRA: v nově rekonstruovaných pokojích, většinou s vlastním sociálním zařízením v hlavní budově nebo v chatkách, tzv. hoganu přímo ve sportovním a jezdeckém areálu Hipocentra Koryčany.

Chatky jsou 5 lůžkové, jednoduše vybavené, nové sociální zařízení cca 10 m od 1. chatky. Chodníky jsou osvětleny.

UBYTOVÁNÍ VŽDY S VLASTNÍM SPACÁKEM a prostěradlem - Součástí programu je 2 denní výlet s bivakem na naší ekologické základně i možnost spaní "pod širákem" přímo v táboře.

Účast na bivakování je dobrovolná, děti, které nebudou chtít jít , mohou zůstat  s vedoucím v táboře, ale nestává se to, spacák je tedy nezbytností.

Pro malé děti ( školičky) můžeme do dohodě - poznamenat do komentáře v přihlášce- zajistit ubytování s kompletními lůžkovinami a povlečením. ( cena 150,- za pobyt).

 

Všechny postele jsou vybaveny povlaky matrací a povlečenými polštáři.  V budově jsou na postelích i prostěradla, ale preferujeme ještě použití vlastního prostěradlaLožní prádlo kompletně měníme při výměně turnusů.

 

Strava - zajišťuje HIPOCENTRUM Koryčany, v.o.s. : 5 x denně včetně pitného režimu, děti si mohou kdykoliv přidat, pokud mají hlad mezi jídly , mohou požádat svého vedoucího,ten zajistí další přísun potravin. Dbáme na to, aby stravování mělo nějaký systém, ale nenecháváme děti v žádném případě hladovět. Jídelníček je předem daný, pro všechny turnusy téměř shodný, ale děti mohou nabídku částečně ovlivnit, asi 2x za tábor necháváme hlasovat o tom, co chtějí k večeři nebo obědu.

 

BEZLEPKOVÁ DIETA NENÍ PROBLÉM. NOVĚ JSME ZAŘADILY DVĚ ALTERNATIVY ŘEŠENÍ: 1.  DĚTI SI BEROU VLASTNÍ PEČIVO,  TĚSTOVINY, MOUKU, ŠPEKÁČKY, SVAČINY

2. NEBO SE O VŠE POSTARÁME MY - PŘÍPLATEK ZA KOMPLETNÍ ZABEZPEČENÍ BEZLEPKOVÉ STRAVY JE 350 Kč TÝDEN, 700 ZA DVANÁCTIDENNÍ POBYT.

 

Vaříme kvalitní domácí stravu přímo v naší kuchyni- žádné dovážení hotových jídel, omezejeme polotovary i fast food.

Zelenina a ovoce jsou k dispozici dle nabídky trhu.

 

Doprava: vlastní. NÁSTUP NA TÁBOR JE VŽDY MEZI 15 A 17 HODINOU, UKONČENÍ MEZI 13 AŽ 15 hodinou

SPOLEČNÁ DOPRAVA NENÍ V CENĚ POBYTU. POZOR: NÁSTUPY NA TÁBOR A UKONČENÍ I VE VŠEDNÍ DNY!!

 

V ceně: ubytování, strava, program, zapůjčení koní včetně odborného jezdeckého výcviku na jízdárně a vyjížděk do terénu pro pokročilé, zapůjčení ochranných pomůcek - helem pro jezdecký výcvik, potřeby pro jednotlivé programy ( hedvábí, hlína, barvy, pomůcky pro jazykovou výuku, pracovní listy...) vedoucí, zdravotník, jezdečtí instruktoři.

Všichni vedoucí jsou prověřeni praxí ( tábory pod hlavičkou Hipocentra pořádáme 25. sezónu, před tím jsme 10 let pořádali tábory pod hlavičkou Stanice mladých přírodovědců), vedoucí prošli našimi tábory, nebo jsou členy našeho jezdeckého oddílu. Všichni jezdečtí instruktoři mají dostatečné zkušenosti, vedoucí jezdecného výcviku má kvalifikaci cvičitele nebo trenéra jezdectví, případně jezdeckou licenci pro westernové nebo anglické ježdění. K dispozici máme krytou jezdeckou halu 60x30 m a venkovní kolbiště 40x60m. Obě jzdecké arény jsou ohrazeny.

Všichni účastníci nosí na ježdění povinně helmu, a to vlaastní nebo máme asi 25 helem k zapůjčení. Ochranné vesty vzhledem k rozmanitosti věku dětí, nemáme k dispozici, ale mnoho dětí si vozí vlastní. 

 

Vyjížďky v Přírodním parku Chřiby Jízdárna - před nasednutím Výcvik na venkovní jízdárně

 

Pobyty jsou rozděleny na SPECIÁLNÍ JEZDECKÉ A KLASICKÉ TÁBOROVÉ.  

Liší se zaměřením a náplní. Speciální jezdecké pobyty jsou rozděleny podle věku, aby jezdecký výcvik měl návaznost a děti se postupně od základů učily vše, co potřebují k dokonalému sedu, zvládnutí koně i smysluplnému ježdění. 

Klasické táborové pobyty jsou určeny dětem, které si chtějí užít klasický táborový program, ale také zkusit ježdění na koni. Koně nejsou v těchto pobytech prioritou. 

Program klasického tábora má obvykle 4 části:

 

Koně- jezdecký výcvik pro začátečníky i pokročilé. Výcvik na koni se střídá s dalšími činnostmi – výtvarná dílna, angličtina, aerobik... V každém turnuse je možné si vybrat kombinaci – koně+ další aktivita, ale také si mohou děti zvolit jen koně a klasický táborový program.

 

Celotáborová hra - děti se na začátku tábora rozřadí do vyrovnaných soutěžních družstev, ve kterých po celou dobu tábora soupeří o celkové prvenství. Zde dáváme prostor velkým akčním hrám v terénu, ale i společnému uměleckému tvoření táborové vlajky a sportovním kláním. celotáborová hra je vždy přizpůsobena věku dětí a v každém turnuse se mění.

 

Oddílové programy – jsou méně časté. Většinou je program koncipován pro 2 až 4 oddíly. V této části je také čas na práci v kroužcích a na výběr programu podle zájmů dětí. Kždoročně rozšiřujeme nabídku fakultativních programů, děti si tak mohou volit to, co je zajímá. Sport, zpěv, dramatické činnosti,výtvarka, nově geocaching, ekologie. Pro zařazení určitého programu je nutný minimální počet zájemců (10). Výběr programu tak vede děti ke komunikaci, naslouchání i kompromisu. 

 

Večerní program

  • show a diskotéky - kde si děti mohou nejen zatančit, ale také si mezi sebou zvolit nejlepší holku a kluka /Miss a Missák/, vyzkouší své znalosti pochlubí se krásnou maskou /Karneval/
  • táboráky a stezka odvahy.....
  • bivak s pozorování přírody a noční hrou, stezkou odvahy

 

TERMÍNY:

  1. 30.6. – 12.7.
  2. 13.7.  25.7.
  3. 26.7. – 7.8.
  4. 8.8.  20.8.

 

 

VÝCVIK NA JÍZDÁRNĚ –
OHRAZENÉ PÍSKOVÉ KOLBIŠTĚ

CELKOVÝ POHLED Z PASTVINY
NA AREÁL 

 

 

 

 

 

 

 

 

JEZDECKÝ VÝCVIK NA TÁBOŘE ( klasické táborové programy) : VÝCVIK V ANGLICKÝCH SEDLECH - ANGLICKÝ STYL JEŽDĚNÍ

 

pro začátečníky výcvik na lonži - dlouhé oprati, kdy cvičitel vede koně a jezdec se může plně soustředit na koordinaci pohybů vlastního těla. Takto se jezdci učí rovnováze, správnému sedu a zejména vysedání v klusu.

Výcvik na lonži je 100% individuální, pro jezdce i koně mnohem namáhavější, proto jsme přijali mezinárodní i český úzuz a hodiny na lonži zkracujeme na 50%. Hned po zvládnutí vysedání přechází jezdec na jízdárnu. Někdy je lonžování nahrazeno voděním dětí. Výcvik je stejně individuální a intenzivní.

 

Po zvládnutí vysedání přecházejí jezdci na pískové kolbiště nebo do kryté jezdecké haly, kde jezdí ve skupinách po 5- 6. Učí se ovládat koně v kroku, jízdárenské povely a přecházet kavalety. Velký důraz je kladen na správný sed a rovnováhu. Zpočátku zajišťujeme dopomoc formou vodění. Vodič pomáhá koně udržet ve správném směru a jezdec se postupně zdokonaluje.

 

Vždy na začátku turnusu (pokud nejsou úplní začátečníci) a na konci mohou děti jezdit samostatně úlohu, která ukáže jejich schopnosti ovládat koně v kroku, klusu, úlohy jsou odstupňovány podle schopností dětí s ohledem na jejich bezpečnost. Podobnou úlohu absolvují děti ještě na konci pobytu. Mělo by se ukázat, jaký pokrok v ježdění udělaly, co všechno zvládly.

Na jízdárně z bezpečnostních důvodů necváláme. 

 

Pro pokročilé jezdce organizujeme dvou a vícehodinové vyjížďky do okolí s poznáváním přírodních a kulturních památek. Samozřejmostí je vždy kvalifikovaný dohled. Podmínkou zařazení dítěte do terénu je zvládnutí koně v kroku a klusu na jízdárně, dostatečná rovnováha a schopnost řídit koně samostatně. O zařazení dítěte do skupiny rozhoduje vedoucí výcviku.

Děti jsou proto denně na jízdárně sledovány a průběžně přeřazovány ze skupiny nižší do vyšší, z lonže na jízdárnu, z jízdárny do terénu.

 

BEZPEČNOST:

Veškerý jezdecký výcvik je veden vždy v prní řadě s ohledem na bezpečnost dětí.

Mohlo by se proto zdát, že děti nepokračují ve výcviku dostatečně rychle. Jde nám především o to, aby bezpečně ovládaly koněneučily se zlozvykům, které by mohly snížit jejich bezpečnost v terénu (např. špatný sed s patami nahoru je předpokladem rychlého opuštění sedla při každém pohybu koně do strany). PRO ZLEPŠENÍ ROVNOVÁHY ZAŘAZUJEME I (OBLÍBENÉ) LEKCE VOLTIŽE, GYMNASTIKY NA KONI

 

POZOR - u jezdeckých školiček s ohledem na věk dětí zařazujeme ježdění s vodičem, tzn., že děti se mohou soustředit na správný sed, držení otěží, ale nevedou koně samy. Tuto metodiku jsme si vypracovali za 25 let vedení jezdeckých táborů a osvědčila se nám. Na prvním místě je bezpečnost dětí. 

Dbáme na korektní sed, práci rukou i nohou a naším cílem je naučit děti koně vědomě a cíleně ovládat.

Vedle praktického ježdění organizujeme i tzv. teorky, kde se jezdci naučí nejen mnoho nového o koních, ale opakovaně se zde mluví i o jízdách a chybách, kterých se dopouštějí. Doplňkem je i promítání videosnímků.

Metodiku jezdeckého výcviku máme plně propracovanou, navazujeme na své více než dvacetileté zkušenosti z vedení jezdeckého oddílu. Metodiku neustále zdokonalujeme a obohacujeme o nové metody práce.

Každému účastníkovi jezdeckého výcviku doporučujeme, aby si vzal vlastní jezdeckou nebo cyklistickou přilbu. Pokud ji dítě nemá, není to problém, protože jsme dostatečně vybaveni.Bez ochranné přilby nesmí dítě na koně sednout.

JEZDECKÉ KURZY rozdělujema na kurzy pro začátečníky - nově Jezdecká škola pro nejmenší a tradiční a oblíbený kurz REMONTA. Do jezdeckých kurzů zařazujeme děti podle věku.Po dohodě můžeme udělat výjimku, např. pro děti, které již maji zkušenosti, ale nemají ještě 11 let apod. 

Jezdecké kurzy pro nejmenší Jezdecká škola pro nejmenší a REMONTA mají vedle jezdeckého programu a teorie a odpolední táborový program.

Jezdecké kurzy VŠE O KONÍCH A WESTERN RIDING MAJÍ SPECIÁLNÍ REŽIM.  Více než 60% činností se "točí" kolem koní. Ježdění, sedlání, čištění, krmení, svádění koní z pastvy, ale také pomoc začátečníkům. Lekce jsou doplněny dle zájmu dětí o instruktáže lonžování, výcviku koně na lase a lekcemi voltiže. Na jezdeckých kurzech předpokládáme u dětí nejen hlubší zájem o ježdění na koni, ale i o koně vůbec, proto zařazujeme lekce teorie a n azávěr třeba soutěž v čištění  a eastetické úpravě koní, jezdeckou úlohu, jezdecké hry.

Účastníci intenzivních jezdeckých kurzů Vše o koních + REMONTA A WESTERNOVÝ KURZ - mají navíc v náplni i péči o koně, čištění, vybírání z kopyt, koupání koní, hygienu stáje, vodění koní na pastvu a z pastvy, sedlání, zastýlání boxů a krmení. Tyto činnosti patří k péči o koně. Zároveň předpokládáme, že zkušenější pomohou méně zkušeným při sedlání, ale i na jízdárně - usměrnění koně, vodění... Tyto činnosti umožní dětem poznat koně co nejlépe, naučit se mnoho nového v sedle, ale také naučit se vnímat chování koní, jejich signály, vybudovat si vztah ke koním. Mohou však být pro některé začátečníky dost fyzicky náročné, i když úkoly rozdělujeme vždy s ohledem na individuální možnosti dětí.

Proto týdenní intenzivní jezdecké kurzy vše o koních doporučujeme zejména dětem, které už prošly našimi kovbojskými nebo superkovbojskými prázdninami a chtějí se zdokonalit v ježdění a všem, co k němu patří. Účast na jezdeckém kurzu doporučujeme přdevším dětem s hlubším zájeme o koně a ježdění. Ideání, pokud děti projdou našimi tábory nebo jezdeckým kurzem pro začátečníky REMONTA a na tyto zkušenosti navazují dále v jezdeckých kurzech. I když do jezdeckých kurzů zařazujeme fakultativní programy, stává se, že děti dají přednost činnostem s koňmi  akolem koní. ( pro výběr programu je potřeba min. 50% zájemců)

 

SOUČÁSTÍ NÁCVIKU ROVNOVÁHY
JE I VOLTIŽ
GYMNASTIKA NA KONI

HODNĚ RADOSTI SI UŽIJEME
PŘI PLAVENÍ KONÍ

 

PODROBNOSTI 

Účastníci tábora - táborníci - dvanáctidenní pobyt – kovbojské a superkovbojské prázdniny, anglické prázdniny, keramiky, malování...- mají ježdění na koni jako doplněk táborového programu – hry, koupání, táboráky, karneval, diskotéka, soutěže, sport. APOD.d.

 

Děti jsou rozděleny do oddílů po 10, max. 15. Jeden oddíl = jeden vedoucí starší 18 let+ instruktor nebo rádce. Většinou jsou to vedoucí, které dobře známe, prošli našimi tábory jako účastníci, později jako instruktoři. Pokud přibude někdo nový, je to kamarád některého vedoucího. Ten pak garantuje jeho kvality. Všichni vedoucí procházejí vstupním školením bezpečnosti a jsou seznámeni s nejdůležitějšími zásadami práce s dětmi – hry, motivace, způsob odměn apod.

Pro jezdecký výcvik jsou na místě vždy další vedoucí – cvičitelé a trenéři s kvalifikací, a dostatek instruktorů z řad členů našeho jezdeckého oddílu. Jejich úkolem je pomáhat při výcviku, lonžovat, pomáhat organizovat práce ve stáji a podílet se na nich spolu s dětmi. Instruktoři mladší 18 let výcvik v žádném případě neřídí.

Co dalšího byste měli vědět: tábory jsou určeny jak pro „žokeje“ začátečníky, tak pro zkušenější jezdce.

Od roku 1993 jsme nestátním zdravotním zařízením pro hiporehabilitaci a léčebné ježdění handicapovaných. Proto i naši koníci musejí projít speciálním výcvikem, jehož součástí je výcvik ke klidu, přátelskosti a ochotě pracovat. ani to bohužel plně nevylučuje možnost úrazu.

 

KAŽDÉ DÍTĚ BY MĚLO MÍT VLASTNÍ ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ NEBO ALESPOŇ PŘIPOJIŠTĚNÍ NA TÁBOR. DOPORUČUJEME I POJIŠTĚNÍ STORNA TÁBORA.

 

Během tábora se všichni naučí zvládnout koně v kroku i klusu, různé rovnovážné prvky na koňském hřbetě, školička a další zájemci i voltiž – gymnastiku na koňském hřbetě.

 

TOTO JE NAŠE KANTÝNA - JÍDELNA

DALŠÍ AKTIVY PROBÍHAJÍ NA TERASÁCH,

V KRYTÉ JÍZDÁRNĚ, SPOLEČENSKÉ MÍSTNOSTI A HLAVNĚ V PŘÍRODĚ

 

Tábor je vybaven vozidlem, které zajišťuje zásobování a zároveň slouží jako pohotovostní vozidlo pro případ jakékoliv nenadálé události (nemoc, úraz, alergie...).

 

CELOTÁBOROVKA HARRY POTTER

A RELAX NA KOUPALIŠTI

 

Jak je to s výukou jazyků: letos otevíráme Anglickou jezdeckou a výtvarnou školičku – ANGLIČTINA HROU pro děti od 6 let. 1.-5. třída. Výuka je vedena kvalitními učiteli s mezinárodní zkouškou a státnicí z jazyka.  

Nejedná se o žádný dril, ale pohodové zvládnutí prvních kroků v angličtině zejména s důrazem na správnou výslovnost. Vybíráme aktivity, které děti baví, anglické větičky a spojení procvičujeme v přírodě, na hřišti, při výtvarných činnostech i hrách, učíme se písničky a zkoušíme i dramatizovat jednoduché pohádky.